Kupujemy suchy basen - sprawdź, jak dostosować jego wybór do swoich oczekiwań 0
Kupujemy suchy basen - sprawdź, jak dostosować jego wybór do swoich oczekiwań

Baseny z kulkami stanowią jedną z obowiązkowych atrakcji sal zabaw dla dzieci. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ zabawy z piłeczkami stanowią doskonałą rozrywkę dla dzieci w różnym wieku. Kocha je niemal każde dziecko. Z tego też powodu pomysł zakupu suchego basenu do domu jest strzałem w dziesiątkę. Tylko jak dokonać właściwego wyboru, by basen sprostał naszym i dziecka oczekiwaniom? O tym w dalszej części artykułu.

Jakość produktu sprawą priorytetową

Chcąc wybrać odpowiedni basen z kulkami dla dziecka, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jakość jego wykonania oraz materiałów, z jakich powstał. Do jego produkcji powinna być użyta wysokiej jakości, nietoksyczna i atestowana pianka, która cechuje się odpowiednią miękkością i elastycznością, by zapewnić dziecku komfortową i bezpieczną zabawę. Co więcej, powinna być ona pokryta pokrowcem, wykonanym z miłego w dotyku materiału (np. dresowej dzianiny, tkaniny Velvet, sztruksu). Niewątpliwym atutem takiego rozwiązania jest to, że basen łatwo utrzymać w czystości - by go odświeżyć, wystarczy uprać pokrowiec.

Suche baseny mogą, ale nie muszą być wypełnione kulkami. Biorąc jednak pod uwagę, że to właśnie piłeczki robią wśród dzieci największą furorę, to będą one ważnym jego dodatkiem. W przypadku piłek dobra jakość również jest kluczowa, by zabawa nimi była bezpieczna. Kulki do zabawy nie mogą być zbyt twarde czy ciężkie. powinny być dość miękkie i elastyczne, aby właściwie amortyzować ruchy dziecka. Pod wpływem ciężaru basenowe piłeczki powinny się lekko wgniatać i szybko odzyskiwać swój pierwotny kształt. Oczywiście kulki do zabawy muszą być wykonane z nietoksycznego materiału i najlepiej, jak będą posiadać certyfikat CE. Trzeba mieć na uwadze, że kulki do zabawy mogą być przez dzieci w różny sposób wykorzystywane - służą one nie tylko do "kąpieli", ale na przykład maluchy, poznające otaczający ich świat poprzez dotykanie i smakowanie, z pewnością wpadną na pomysł, by ugryźć piłeczkę.

Wielkość kulek też jest ważna - najbardziej optymalna średnica to 7 cm, ponieważ jest ona idealnie dopasowana do dłoni dziecka i nie będzie miało ono problemów z jej chwytaniem.

Kształt i wielkość basenu - kolejne ważne kwestie

Najbardziej popularne są okrągłe lub kwadratowe baseny z kulkami, które są dostępne w różnych rozmiarach. Wśród najbardziej popularnych wielkości okrągłych basenów, znajdą się te o średnicy 90, 110 czy 130 cm oraz wysokość 30-40 cm. Z kolei kwadratowe baseny z piłeczkami mają najczęściej wysokość 40 cm, a długość ich boku wynosi zwykle 90 albo 110 cm.

Na jaki więc kształt i wielkość basenu się zdecydować? Otóż najlepiej wziąć pod uwagę możliwości powierzchniowe pokoju, w którym chcemy go postawić i wiek dziecka. Zbyt duży basen będzie przeszkadzał, zaś za mały może ograniczać pole do świetnej zabawy. Przyda się tutaj zdrowy rozsądek.

Wybór wielkości basenu determinuje również wiek dziecka. O ile maluszkowi wystarczy mały basen, to przedszkolak będzie potrzebował nieco więcej przestrzeni do "kulkowych szaleństw". Jeśli chodzi o kształt basenu, to jest to raczej kwestia indywidualnych preferencji, choć w pewnym stopniu również możliwości aranżacyjnych pokoju dziecka.

Warto również zwrócić uwagę na to, że dzięki wodoodpornej podłodze suche baseny mogą być używane również na zewnątrz - np. w ogrodzie, na tarasie. Ponadto baseny te można złożyć. Czynność ta nie jest kłopotliwa i nie zajmuje dużo czasu, a dzięki temu basen w prosty i wygodny sposób można przetransportować czy przechowywać, kiedy nie jest używany.

Ilość kulek proporcjonalna do wielkości basenu i wieku dziecka

Decydując się na zakup suchego basenu dla dziecka, trzeba pamiętać o dostosowaniu ilości znajdujących się w nim piłeczek do wieku dziecka oraz wielkości basenu.

Przyjmuje się, że w basenie przeznaczonym do zabawy dla maluszków ilość piłek nie powinna przekraczać 25% jego wysokości. Natomiast w przypadku dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć czy stać - ilość kulek winna wypełniać go w granicach 50-75% jego wysokości. I tak na przykład:
- do okrągłego basenu (90x40) będziemy potrzebowali minimum około 125 lub w przedziale 250 - 375 kulek;
- do kwadratowego basenu (110x110x40) - przyda się około 275 lub więcej - od 550 do nawet 825 kulek.

Kulki do zabawy można kupić od razu w zestawie z suchym basenem lub oddzielnie. Warto jednak zwrócić uwagę na kolorystykę piłek. Im są one bardziej różnorodne, tym lepiej - stają się wówczas bardziej atrakcyjne dla dziecka i będą lepiej go stymulować oraz zachęcać do aktywności. Poza tym stworzą więcej możliwości na kreatywną zabawę z ich udziałem.

Kolorystyka - taką jak dziecko lubi i pasująca do pokoju

Baseny z kulkami są dostępne w różnych kolorach, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Decydując się na jakiś wariant warto mieć na uwadze preferencje dziecka oraz wystrój wnętrza jego pokoju - by wybrany kolor idealnie z nim współgrał. Suche baseny z kulkami mogą być szare, beżowe, różowe, niebieskie czy nawet złote, czarne i marmurowe - oferta jest dość bogata.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl